- Dąb czerwony, lipa drobnolistna czy jesion wyniosły jest rekordzistą wysokości wśród drzew liściastych w Polsce?
- Najwięcej chronionych gatunków owadów występuje wśród muchołówek, prostoskrzydłych czy motyli?
- Gdzie powstanie największa w Polsce spalarnia śmieci (na 300tys.ton rocznie,) której rozruch przewidziano na 2019 rok?
Z takimi i podobnymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy etapu okręgowego XXXII edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Międzynarodowy Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2017 r. zgromadził w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku 74 uczniów z 32 szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego.
Dominik Bołtralik – I g
Mateusz Cekała – I e
Agnieszka Szczęsna – II f
- zwycięzcy etapu szkolnego OWE , którzy posiadają wszechstronną wiedzę z zakresu ekologii i ochrony przyrody, świadomi problemów i zagrożeń środowiska uczestniczyli w etapie okręgowym tej olimpiady. Pisemny, pierwszy etap olimpiady wyłonił 12 uczniów z największa liczbą punktów. Następnie uczestnicy musieli pokonać ogromny stres i odpowiedzieć na sześć pytań przed dziesięcioosobową komisją i zgromadzoną publicznością.
Wśród 12 najlepszych znalazł się DOMINIK BOŁTRALIK, który ostatecznie zajął IX miejsce i otrzymał tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wszyscy zdobyli nowe doświadczenia zapewne przydatne w następnych konkursach i olimpiadach. Uczniów do olimpiady przygotowywała nauczycielka biologii – pani Małgorzata Zaremba.