Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Uczniowie "Wety" odkrywają nowe trendy w branży cukierniczo – lodziarskiej

Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś,

zatraci sens, jeśli nie potrafisz

znaleźć zastosowania dla tej wiedzy

Paulo Coelho

EXPO Sweet to największe w Polsce (i w Europie Centralnej) targi branży cukierniczej i ciastkarskiej. XXII edycja imprezy, która odbyła się w dniach 23 – 26 lutego w Centrum EXPO XXI w Warszawie, przyciągnęła ponad 25 000 zwiedzających. Do ważniejszych wydarzeń towarzyszących Targom należy zaliczyć: Mistrzostwa Europy w dekoracji tortów, Międzynarodowa Wystawa dekoracji cukierniczych, Mistrzostwa Polski w przygotowaniu deseru, Cukiernicze Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych, Warsztaty kawowe.

Mnóstwo atrakcyjnych stanowisk – to zasługa zaproszonych wystawców nie tylko krajowych, ale również państw europejskich: m.in. Niemiec, Czech, Litwy, Grecji, Włoch.

Wśród zwiedzających znalazła się liczna grupa młodzieży (75 osób) z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych: Eweliny Karpińskiej – Siwek, Elżbiety Jaroty, Przemysława Ciuchnickiego oraz Pani Dyrektor Bogumiły Olbryś.

Celem wycieczki edukacyjnej było poznanie współczesnych trendów i rozwiązań innowacyjnych w branży cukierniczo – lodziarskiej.

Bogata oferta programowa obejmowała m.in.:

- pokazy dekoracji połączone z degustacją przepysznych ciast – wśród nich wyśmienite szpinakowe Pinaatti;

- produkcja ciasteczek czekoladowych z nadzieniem owocowym, puree owocowe, pianki, desery cremeux, żelki wegańskie, lody i sorbety;

- degustacja molekularnego kawioru;

- rzemieślnicza produkcja czekolady, pralin prowadzona przez Marka Perlino;

- degustacja nowości lodowych: Czekolada Słony Karmel i Czarna Wiśnia;

- degustacja nowości Shake Fit Protein dla osób dbających o formę i sportowców o wysokiej zawartości białka i błonnika bez cukru;

- pokazy technologii Cook &Chill przygotowania deserów przy użyciu technologii chłodzenia z zastosowaniem nowej linii schładzarko- zamrażarek szokowych.

Aktywne uczestnictwo młodzieży w programie pozwoliło zweryfikować zdobytą wiedzę w praktyce oraz odkryć nowe smaki wyrobów cukierniczych.

Wielu wrażeń estetycznych dostarczyła wystawa tortów pięknie udekorowanych przez Mistrzów Europy i Mistrzów Polski. Ponadto młodzież mogła na żywo obserwować zmagania uczniów szkół cukierniczych w zawodach centralnych.

Słodkie chwile spędzone na targach niewątpliwie poszerzyły horyzonty młodych ludzi, otwierając ich intelekt na dalsze zgłębianie innowacji technicznych i technologicznych w zawodzie.