Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Uczniowie Łomżyńskiej „Wety” w finale II Ogólnopolskiego Konkursu dla Uczniów Szkół o profilu Spożywczym „Zboża najwyższej jakości - Powrót do zbóż pradawnych”

02 czerwca 2021r. roku w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży odbył się etap okręgowy II Ogólnopolskiego Konkursu dla Uczniów Szkół o profilu Spożywczym „Zboża najwyższej jakości - Powrót do zbóż pradawnych”.

Głównym celem Konkursu było budowanie świadomości oraz edukacja w zakresie spożycia zbóż w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem prastarych zbóż: samopszy, płaskurki, orkiszu, pszenicy „okrągłoziarnowej” , jak również pszenicy i żyta oraz rozbudzanie pomysłowości i kreatywności uczniów szkół o profilu spożywczym.

Organizatorem Konkursu było Ogólnopolskie Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych - Polska Ekologia oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Konkurs sfinansowano ze środków funduszu promocji ziarna zbóż i przetworów zbożowych. Potrawy przygotowane przez uczestników bazowały na produktach ekologicznych zapewnionych przez Organizatora Konkursu, a wyroby piekarskie na prastarych zbożach.

Trzy czteroosobowe drużyny ze szkół rolniczych o profilu gastronomicznym, walczyło w dwóch kategoriachkucharz i piekarz, o miejsce w finale w/w Konkursu. Oprócz Gospodarzy do walki stanęli uczniowie z Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach. Łomżyńską „Wetę” reprezentowały uczennice klasy IIId Sokołowska Aleksandra i Kamińska Katarzyna - kategoria kucharz, opiekun pani Marta Jankowska i uczennice klasy III c Grajko Katarzyna i Jankowska Kinga - kategoria piekarz, opiekun pani Marta Jackowska. Organizatorem etapu okręgowego Konkursu z ramienia Szkoły była pani Katarzyna Chojnowska oraz pani Anna Gołębiewska i pan Przemysław Ciuchnicki.

Zmagania młodych podlaskich kucharzy i piekarzy, oceniało Szacowne Jury pod przewodnictwem Czesława Meus - przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Polska Ekologia, mistrza cukiernictwa i piekarstwa, promującego wypiek chleba metodami tradycyjnymi w oparciu o najstarsze zboża oraz Jadwigi Zabielskiej – dyrektora KOWRU oddział Białystok i Arlety Żynel - ambitnej i kreatywnej Szefowej Kuchni z Podlasia, autorki księgi kulinarnej Podlasia oraz niekwestionowanego autorytetu świata HoReca, a także nauczyciele, opiekunowie drużyn.

Zespoły stanęły do 4 godzinnej rywalizacji w czasie, której uczestnicy przygotowywali po 7 porcji zupy i dania głównego oraz deseru, a piekarze każdej z drużyn, upiekli 15 bułek oraz dwa chleby. O tym festiwalu smaków z pradawnych zbóż uczestnicy rozmawiali z członkami Szanownego Jury w czasie przygotowywania potraw oraz podczas ich prezentacji. Jury smakowało i oceniało. Zwracano uwagę na walory smakowe i estetyczne, a także na organizację pracy.

Do finału w kategorii kucharz -I miejsce ex aequo -awansowały drużyny z ZSCKR im. K. Kluka w Rudce oraz ZSWiO Nr 7 w Łomży, a w kategorii piekarz I miejsce zdobyli, zawodnicy ZSCKR im. K. Kluka w Rudce.

Mistrz cukiernictwa i piekarstwa, po zakończeniu Konkursu, gratulował wszystkim uczestnikom Konkursu, a finalistom udzielił cennych rad i wskazówek. W najbliższym czasie wszyscy finaliści etapów okręgowych spotkają się W WIELKIM FINALE.