Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

2 Maja -Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

2 Maja -Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została jednak wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę. Dodatkowo 2 maja wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.

W Święto Flagi 2 maja obchodzone jest także święto jakim jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Źródło: https://www.radiozet.pl/

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. To w MSWiA powstał specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który jest dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej

Przed Dniem Flagi RP warto przypomnieć sobie te zasady.