Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

WROTA NATURY WCIĄŻ SĄ OTWARTE

„Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób”

[ Hipokrates]

WROTA NATURY WCIĄŻ SĄ OTWARTE

Dnia 11 maja br. już po raz czwarty „Dzień ziół narwiańskich” zgromadził miłośników flory i fauny w uroczym plenerze Muzeum Przyrody w Drozdowie koło Łomży. Przybyło mnóstwo osób, aby w ramach sobotniego odpoczynku oddać się kontemplacji i refleksji nad wielkością natury, zachwycić się jej różnorodnością i pięknem oraz odkryć to, co odżywia, oczyszcza i leczy. Zaproponowany przez Organizatorów program zapewniał solidną porcję informacji z zakresu ziołolecznictwa, a udział młodzieży Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży wzbogacał tę ofertę o degustację serwowanych na miejscu własnych wyrobów kulinarnych z udziałem ziół.

Tegoroczna impreza poświęcona była ziołom na bezsenność.

Wśród nich znajdowały się: kozłek lekarski [Valerianaofficinalis] - jego wyciąg znany i ceniony ze względu na właściwości uspokajające - jest idealnym środkiem na zasypianie; melisa [Melissa officinalis] – jej dodatek do kąpieli odpręża i uspokaja; podobnie lawenda [Lavandulaofficinalis]. Jako ciekawostkę zaprezentowano
„apteczkę Marysieńki” z bogatym wyposażeniem ziół króla Jana III Sobieskiego. Właśnie dzięki herbatkom ziołowym, pitym z tej apteczki, nasz bohater mógł wykazać się bystrością umysłu, która pozwoliła mu osiągnąć zwycięstwo na polu walki nad Turkami.

Praktyczne wykorzystanie ziół w kuchni zaprezentowali uczniowie kierunku: technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych łomżyńskiej „WETY”: Jolanty Bożeny Przybyłowskiej, Eweliny Karpińskiej - Siwek i Elżbiety Jaroty. Po serii wykładów uczestnicy spotkania zostali zaproszeni i poczęstowani przez młode kucharki z klasy Id: Martynę Sienicką, Katarzynę Murzyn oraz Ewę Chojnowską, przygotowanymi przez nie apetycznymi potrawami „na ziołach”: zupą pokrzywową, zupą łososiową z pomidorami, bazylią i tymiankiem, pasztecikami. Prawdziwym „hitem” okazały się wyroby wykonane przez uczniów klasy IIb pod kierunkiem mgr inż. Jolanty Bożeny Przybyłowskiej: kuleczki serowe oraz aromatyczne masła ziołowe z różnymi dodatkami - koperku, bazylii, szczypiorku, czosnku, natki pietruszki i lubczyka. Na deser przygotowano ciasteczka zbożowe i orzechowe oraz napój miętowy.

Słoneczna pogoda, kwitnący ogród oraz kulinarne, dietetyczne smakołyki efektownie podane, pokrzepiły zarówno ciało, jak i ducha przybyłych do Muzeum w Drozdowie gości.

Dyrekcji i pracownikom Muzeum Przyrody gratulujemy, obok innych osiągnięć, wspaniałego pomysłu zorganizowania Święta Ziół jako ważnej dla środowiska lokalnego cyklicznej imprezy.