Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

TŁUSTY CZWARTEK W „WECIE”

„Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje,

łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”.

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. Zawsze rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem, który zaczyna się od środy popielcowej. Dokładna data tłustego czwartku zależy więc od Świąt Wielkanocnych.

Z okazji tego święta uczniowie klasy 1b, kształcący się na kierunku technik technologii żywności, przygotowali pod opieką Anny Tomaszewskiej i Eweliny Karpińskiej -Siwek słodki poczęstunek dla Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i Administracji.

Historia tłustego czwartku sięga jeszcze czasów starożytnych! Tego dnia świętowano nadejście wiosny, które dla Rzymian było tzw. tłustym dniem. Święto polegało na jedzeniu tłustych potraw i piciu wina. Spożywano przede wszystkim mięso, a na deser serwowano pączki z ciasta chlebowego, które nadziewane były… boczkiem i słoniną.

W Polsce tradycja tłustego czwartku i zwyczaj jedzenia pączków pojawiły się w XVI wieku. Tłusty dzień był początkiem tłustego tygodnia. Był to czas zabaw i tłustego jedzenia. Wszyscy chcieli najeść się do syta przed długim 40-dniowym postem, którego w tamtym czasie surowo przestrzegano. Pączki nazywano pampuchami i smażono je w głębokim tłuszczu, najczęściej na smalcu. Podawano je na słodko, ale obficie doprawiano skwarkami. Pierwsze pączki były znacznie twardsze od dzisiejszych, gdyż robiono je ze zbitego ciasta, bez drożdży. Do środka niektórych wypieków wkładano też orzechy lub migdały, a osoba, która natrafiła na pączka z dodatkiem, miała zapewnione szczęście i dostatek przez najbliższy rok.

Tłusty czwartek – ciekawostki

  • Klasyczny pączek ma 300-400 kcal, waży 55-70 g i jest smażony na smalcu.
  • Żeby spalić kalorie, zdobyte dzięki zjedzeniu jednego pączka, należy biegać przez 30 minut.