Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Profilaktyka koronawirusa

Funkcjonujemy obecnie w czasie pandemii Koronawirusa SARS-CoV-2. To czas, w którym musimy zrobić wszystko, aby nie dochodziło do kolejnych zarażeń koronawirusem. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i swoich bliskich. Dla przypomnienia kilka podstawowych informacji, które mogą pomóc przetrwać ten trudny czas.

Drogi zakażenia

Wirus przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową podczas kaszlu, kichnięcia i rozmowy z osobą zakażoną.

Poza tym wirus może osiadać na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej. Wówczas inne osoby mogą zarazić się, dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust. Czas przetrwania wirusa na różnych powierzchniach zależy od czynników, takich jak rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność powietrza.

  • na powierzchni miedzianej koronawirus SARS-CoV-2 jest stanie przetrwać 4 godziny,
  • na powierzchni kartonowej do - 24 godzin,
  • na powierzchni plastikowej lub ze stali nierdzewnej nawet 2-3 dni.

Dlatego warto odkażać powierzchnie klamek, poręczy, uchwytów, przycisków, telefonów, wózków w sklepie, przemywać opakowania zakupionych produktów spożywczych.

Objawy zakażenia

Szacuje się, że okres inkubacji koronawirusa wynosi od 1 do 14 dni - najczęściej około 5 dni. Po tym czasie mogą pojawić się objawy zakażenia, którymi najczęściej są: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie. U niektórych pacjentów może się pojawić ból gardła, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, biegunka, ból brzucha, wymioty rzadziej utrata węchu i smaku.

W sytuacji złego samopoczucia i objawów skontaktować się z najbliższą stacją sanepidu tel. 790 215 700 w Łomży lub infolinią 800 190 590 w celu uzyskania informacji, gdzie można znaleźć pomoc.

Tylko odpowiedzialne zachowanie może pomóc opanować rozwój pandemii i chronić naszych bliskich.

Jak zapobiegać zakażeniu?

-dbać o higienę rąk, często i dokładnie myć ręce przez co najmniej 30 sekund,

- zachowywać odległość od innych osób co najmniej 1 metra, najlepiej jednak unikać skupisk ludzkich,

- najlepiej pozostawać w domu zgodnie z akcją #zostańwdomu, wychodzić w razie konieczności (zakupy, pomoc starszym członkom rodziny, wyjście do apteki lub lekarza),

- używać rękawiczek jednorazowych, maseczek profilaktycznie podczas wyjść z domu,

- podczas kaszlu, kichnięcia zakryć usta łokciem.

Nie popadajmy w panikę, ponieważ stres w dużym stopniu obniża naszą odporność. Utrzymujmy kontakt z bliskimi i znajomymi za pomocą różnych komunikatorów.

Pamiętaj, że to również od Ciebie zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!

zdjęcie pobrano ze strony:https://enel.pl/enelzdrowie/koronawirus