Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

ODKRYJ NA NOWO ŻYCIODAJNĄ SIŁĘ ROŚLIN

„Losy narodów zależą od sposobów ich odżywiania.”

Jean Anthelme Brillat-Savarin

Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie zorganizowało w dniach 4.06 – 6.06 2019 r. seminarium i warsztaty kulinarne pod tytułem „ Dieta wegetariańska a zdrowie –prawda i mity”. Szkolenie przewidziane dla nauczycieli szkół rolniczych odbywało się w Starym Lubiejewie koło Ostrowi Mazowieckiej i wzięło w nim udział 30 osób z różnych stron Polski . Nasz teren reprezentowała mgr inż. Elżbieta Jarota z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży.

Bogaty program wzbudził duże zainteresowanie , szczególnie wśród dydaktyków branży gastronomicznej oraz w czasie , gdy trzeba było osobiście włączyć się w proces wytwarzania produktów z roślin, miłych dla oczu i podniebienia. Nie tylko smakowitych , ale przede wszystkim zdrowych.

Pod kierunkiem specjalistów diety wegańskiej Tomasza i Doroty Rygiel , zapoznawaliśmy się ze sztuką roślinnego gotowania. Sporządzane przez nas potrawy : zupa kimchi, pieczony falafel z ciecierzycy , burgery z kaszy jaglanej, z czerwonej fasoli lub czarnej soczewicy, lazania z bakłażanów, smażona soczewica z pomidorami, piernik pomidorowy, naleśniki dyniowe, smalec z fasoli, bekon kokosowy, mus czekoladowy, parmezan z migdałów - napełniały aromatem pracownię gastronomiczną , zachęcając do degustacji.

Mieliśmy również okazję poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii piwa, technologii warzenia, zasad fermentacji i leżakowania - podczas wizyty w „Browarze Podborze”, nastawionym na rzemieślniczą produkcję.

Właściwości zdrowotne i smakowe oleju rzepakowego tłoczonego na zimno mogliśmy odkrywać w czasie odwiedzin Gospodarstwa Rolnego Franciszka Keslera - lokalnego producenta oleju.

Zdaniem uczestników zdobyta dodatkowo wiedza i umiejętności praktyczne zaowocują w dalszej pracy z młodzieżą , wpływając na poziom kształcenia zawodowego macierzystych placówek.