Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Fantazyjne rzeźby owoców i warzyw oraz promocja zdrowego odżywiania w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży

„ Jedz owoce i warzywa a będziesz zdrowy

jak ryba

Dnia 4 kwietnia 2019 r , w piękny poranek, swoją ofertę edukacyjną zaprezentowała młodzież Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży pod kierunkiem nauczycieli kształcenia zawodowego mgr inż.Eweliny Karpińskiej Siwek oraz mgr inż. Elżbiety Jaroty. Około 100-osobowa grupa, biorących w spotkaniu osób społeczności SP 10, miała okazję zapoznać się z programem : „ Więcej wiedzieć, zdrowiej jeść” ukazującym , które produkty powinniśmy jeść , a jakich unikać „ by zdrowym i młodym być”.

Zaproszeni goście dzielili się ze słuchaczami wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami na temat planowania jadłospisu, tworzonego według zasad zdrowego odżywiania . Wśród licznych informacji ciekawostką okazała się ta, iż w piramidzie zdrowego żywienia nie ma słodyczy, a zastępują je całkowicie owoce i warzywa .

Dla wizualnego potwierdzenia tej tezy młodzież, ucząca się na kierunku: technik żywienia i usług gastronomicznych, przedstawiła zebranym piękne, własnoręcznie wyrzeźbione owoce i warzywa, które barwnym wyglądem i aromatycznym zapachem zachęcały wprost do ich konsumpcji.

Ponadto wykonane dzieła w formie motywów wielkanocnych , takie jak: kurczaczki, koszyczki, wiosenne tulipany, róże w arbuzie- przypominały o nadchodzącym czasie oraz stanowiły propozycję dekoracji świątecznego stołu.

Uczniowie SP 10 wykazali żywe zainteresowanie zarówno treścią prelekcji,jak również praktyczną prezentacją kolorowego carvingu z owoców i warzyw.

Na zbliżające się święta wielkanocne życzymy wspaniałych pomysłów kulinarnych i inspiracji twórczych , tak, aby wszystkie one mogły być zgodne z zasadami zdrowego odżywiania.