Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

80. Rocznica Zbrodni Katyńskiej - "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940"

Tożsamość narodową tworzą : wspólny język, tradycja, obyczaje i przeszłość historyczna, będąca fundamentem, na którym młode pokolenia mogą budować swoją lepszą przyszłość. W historii Naszego Narodu były chwile piękne i wzniosłe, ale nie zabrakło również momentów tragicznych. Jednym z nich była zbrodnia katyńska. Aby uczcić pamięć ofiar Katynia i innych miejsc kaźni naszych rodaków, młodzież "WETY" pod opieką historyków wzięła udział w ogólnopolskim konkursie "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940".

Inauguracja konkursu odbyła się 28 stycznia 2020 r. w Warszawie, w Muzeum Katyńskim, z udziałem inicjatora i organizatora – marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz pozostałych członków Komitetu Honorowego: ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

– Katyń to zbrodnia wyjątkowa – podkreślił prezes IPN – straceni w 1940 r. to ludzie, którzy byli elitą Rzeczypospolitej, którzy w swoich życiorysach jakże często mieli walkę o niepodległą Polskę w latach 1914–1921. Wielu zaniosło tę tradycję zmagań kolejnym pokoleniom. Ci najmłodsi pomordowani od dwóch dekad budowali niepodległą Rzeczpospolitą. Sowiecki oprawca wydał na nich wyrok śmierci. W dokumentach jest wprost napisane, dlaczego taki wyrok. Ponieważ oni nie zdradzili – wyjaśnił dr Szarek – ponieważ nie poszli na współpracę. Oni mogli żyć. Zdradziła tylko garstka.

– Dzisiaj, kilkadziesiąt lat później, organizując taki konkurs, uczymy, ale i wychowujemy kolejne pokolenie Polaków. Pokazujemy, jaka była, jaka jest cena polskości. Udział polskiej młodzieży w tym konkursie unieważnia zamysł zbrodniarzy, żeby nie było już Polaków, którzy będą marzyć, będą walczyć o wolną i niepodległą Polskę. To jest lekcja z Katynia. (...) Dzisiaj, gdy mamy trudności z wyjazdem do Katynia, każdy polski maturzysta powinien zwiedzić Muzeum Katyńskie, ponieważ w tym miejscu zrozumie, czym była ta zbrodnia. Instytut Pamięci Narodowej udzieli wszelkiego wsparcia, aby wiedza o zbrodni katyńskiej dotarła nie tylko do uczestników konkursu, ale do całego młodego pokolenia – podsumował swoje wystąpienie prezes IPN.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy .