Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Odkrywanie piękna oraz leczniczej mocy narwiańskich ziół

„ Przyroda jest lekarzem

dla wszystkich chorób.”

Hipokrates

Zioła kojarzą się nam najczęściej z pachnącym ogrodem, aromatycznymi a zarazem leczniczymi roślinami, smacznymi potrawami, ożywiającymi apetyt i aktywność człowieka.

Ich walory doceniały nasze babcie, które z wielką umiejętnością sięgały po odpowiednie rośliny i surowce, przygotowując z nich herbatki, nalewki, okłady, smarowania czy kąpiele.

Dużą grupę ziół stosowano w polskiej kuchni jako przyprawy, zmieniające i uszlachetniające smak, zapach, a nawet wygląd serwowanych potraw. Ważny był przy tym korzystny wpływ na organizm, wyrażający się wielorakim działaniem na żołądek i jelita [np. rozkurczowe, regulujące czynności wydzielnicze i trawienne, ułatwiające wchłanianie substancji odżywczych, bakteriobójcze] ,wątrobę , nerki oraz inne narządy. Właściwe wykorzystywanie przypraw ma istotne znaczenie w zachowaniu zdrowia każdego z nas, dobrego samopoczucia oraz zwiększenia odporności na choroby, w szczególności zakaźne. Należy systematycznie zgłębiać wiedzę odnośnie składu oraz właściwości poszczególnych ziół.

Temat - „ Zioła w kuchni i domowej apteczce” - już od kilku lat, cyklicznie, jest podejmowany przez Muzeum Przyrody w Drozdowie, którego pracownicy gwarantują organizacyjny i merytoryczny poziom oraz interesującą treść spotkań. Do współpracy zaproszono młodzież Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. Uczniowie kierunków : technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik przetwórstwa mleczarskiego pod opieką nauczycieli : Eweliny Karpińskiej Siwek, Jolanty Bożeny Przybyłowskiej , Elżbiety Jaroty, mieli okazję poznać moc leczniczą i wartość kulinarną narwiańskich ziół .

Dzień ziół narwiańskich gromadził w miesiącu maju, w uroczym i zacisznym plenerze muzeum, licznych miłośników flory . „Bohaterami” dotychczasowych spotkań były pokrzywa, żywokost, zioła na bezsenność - lawenda ,melisa ,kozłek lekarski.

Czas poświęcony kontemplacji i refleksji nad wielkością i bogactwem natury, która nie tylko zachwyca swym pięknem, ale również leczy, oczyszcza ,odżywia, to zawsze pożytecznie spędzony czas. Wiedzą i doświadczeniem dzielili się specjaliści i praktycy zaproszeni do udziału w programie przez organizatorów.

Młodzież łomżyńskiej "Wety" przyjmowała zaproszonych gości pysznymi, ,wonnymi, samodzielnie sporządzonymi „na żywo” potrawami z ziół lub z dodatkiem ziół. Podawano zupę pokrzywową, „kociołek myśliwego”, placuszki z liśćmi żywokostu, aromatyczne masło ziołowe z różnymi dodatkami - koperkiem, bazylią, szczypiorkiem, natką pietruszki i lubczykiem oraz napój orzeźwiający - wodę mineralną z miętą, cytryną i imbirem. Stoły do konsumpcji zdobiły wykonane przez uczniów barwne dekoracje kwiatowe i carvingowe .

Tegoroczne spotkanie z ziołami ze względu na domową kwarantannę musimy przenieść do naszych mieszkań. Według najnowszej informacji pochodzącej z okolic Drozdowa, rośliną godną szczególnej uwagi jest w maju 2020 r. królowa łąk - Wiązówka błotna- [Filipendulaulmaria, Spirea ulmaria] zwana też tawułą błotną [łąkową], kropidłem błotnym, kozią brodą. Jej właściwości terapeutyczne i kulinarne wykorzystywane są od wieków. Ceniona jest w medycynie ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwskurczowe i wyciszające bóle dróg moczowych, moczopędne, żółciopędne, napotne, przeciwgorączkowe, odtruwające . Zawiera garbniki, olejki eteryczne, pochodne kwasu salicylowego, flawonoidy , sole mineralne, rutynę.

Jej przyjemny zapach związany z zawartością waniliny powoduje, że znajduje zastosowanie jako dodatek do kremów, lodów, budyniów oraz różnych napojów. Także wyśmienitych sosów do ryb i drobiu.

W kosmetyce-w szamponach i odżywkach do włosów,do pielęgnacji cery oraz odprężających kąpieli.

Dotychczas praktykowane spotkania z ziołami napawają nas nadzieją i optymizmem, że wrota natury wciąż są otwarte, a wielkie bogactwo roślin leczy, odżywia i pielęgnuje.

Warto żyć zgodnie z naturą.

Jako dodatek dedykujemy wszystkim czytelnikom przepis na budyń z wiązówką:

4g agaru,1l mleka ryżowego,1 łyżka cukru,100g szczytów kwiatowych wiązówki,30g migdałów. Sposób przygotowania: * Rozpuść agar w mleku ryżowym, dodaj cukier i doprowadź do wrzenia*Zdejmij z ognia, dodaj połowę wiązówki i zaparzaj 10 min.*Dodaj pozostałą część wiązówki do mleka, zmiksuj ,a następnie przecedź przez sito o drobnych oczkach*Wlej do miseczek i wstaw do lodówki*Upraż migdały, lekko je rozdrobnij i posyp nimi budyń w miseczkach* Udekoruj kilkoma kwiatami wiązówki.