Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Jesień w obiektywie

Uczniowie klasy II i, należący do kółka florystycznego, wraz z opiekunem panią Ewą Czerską wybrali się na poszukiwanie darów jesieni. Efektem są fotografie owoców drzew i krzewów ozdobnych.

Większość owoców, oprócz właściwości dekoracyjnych, ma także wiele właściwości leczniczych.

Owoce pigwowca mają dużo pektyn, witaminy C, a także kwasy organiczne i sole mineralne. Ma także bardzo ciekawą cechę - nie przyjmuje metali ciężkich. Dlatego też niezależnie od miejsca, gdzie rośnie, jego owoce są czyste i zdrowe.

Owoce bzu czarnego są surowcem antocyjanowym, a co się z tym wiąże, wykazują właściwości antyoksydacyjne, czyli zdolność do wiązania wolnych rodników, zalecany jest także przy skórze z wypryskami i trudno gojących się ranach.

Jeżyny - dzięki zawartości silnych antyoksydantów, które są inhibitorami substancji rakotwórczych, stanowią jeden z głównych elementów diety antynowotworowej, przyspieszają przemianę materii, dzięki czemu są pożądanym składnikiem diety odchudzającej.

Berberys działa uspokajająco, w związku z tym mogą po niego sięgnąć osoby znerwicowane i żyjące w stresie.

Róża dzika zawiera mnóstwo witaminy C, która zwiększa odporność organizmu, oraz kwasów owocowych mających zbawienny wpływ na wygląd i stan skóry. Wytwarzany z niej olejek różany ma właściwości uspokajające, antydepresyjne i łagodzące bóle głowy. smacznych owoców dzikiej róży.

Owoce głogu zawierają m.in. flawonoidy, kwasy trójterpenowe, procyjanidy, fitosterole i sole mineralne i nieznaczne ilości witaminy C i prowitaminy A.


Owoce jarzębiny zawierają m.in. kwasy organiczne, garbniki, beta-karoten, witaminę C, sacharozę i glukozę. Ma właściwości przeciwmiażdżycowe i może być stosowana w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej.

Podczas zbiorów zostawmy jednak część owoców na krzewach, aby ze skarbów przyrody mogli skorzystać nasi „bracia mniejsi”.