Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Złote Szkoły NBP

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP, którego ideą jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej w środowiskach szkolnych i przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.

W ramach programu przeprowadzono online, za pomocą platformy Microsofr Teams, trzy działania.

Pierwszym z nich była lekcja z ekonomią, przeprowadzona przez panią Aleksandrę Dzbeńską, nauczyciela przedmiotów zawodowych ekonomicznych, „Zarządzanie finansami w życiu osobistym”. Podczas zajęć uczniowie poznali, jak planować i kontrolować wydatki, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi- czym jest planowanie finansowe. Czym jest sztuka odkładania na własny cel- czym jest cel, określanie celów, osiąganie celów, sposoby na pomnażanie oszczędności-lokaty, inflacja, oszczędzanie a inwestowanie. Zgłębili wiedzę na temat budżetu, czyli zestawienia dochodów i wydatków- pojęcie budżetu, przykładowe dochody i wydatki, jak zarządzać budżetem, jak kupić taniej. Dowiedzieli się, co daje posiadanie rachunku bankowego, na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku i poznali różnice między kredytem a pożyczką.

Kolejnym działaniem była spotkanie z ekspertem. Pan Marcin Chrapowicz, który posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej zdobyte w polskich i międzynarodowych firmach na różnych stanowiskach, przeprowadził wykład pt. „Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń w tym o ubezpieczeniach emerytalnych.” Prelegent rozpoczął od ryzyka i zarządzaniem ryzykiem, podkreślił, że są to coraz ważniejsze kwestie we współczesnej teorii i praktyce zarządzania organizacjami. Następnie Pan Marcin przybliżył młodzieży ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia osobowe oraz majątkowe. Wymienił ubezpieczenia na życie (na życie, posagowe, rentowe, wypadkowe), osobowe oraz majątkowe ( wypadek przy pracy, choroba zawodowa, ubezpieczenia kredytu). Scharakteryzował ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, społeczne i gospodarcze. Sporo uwagi i pytań wywołał temat ubezpieczeń emerytalnych. Wykładowca omówił trzyfilarowy system emerytalny. Przeprowadzony wykład zgłębił wiedzę uczniów na temat ubezpieczeń, uświadomił im, że warto dbać o swoją przyszłość, zabezpieczać się przed następstwami nieszczęśliwych wypadków jak również, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom, zapewnić sobie dodatkowe pieniądze na emeryturze. Pan Marcin podał wiele przykładów praktycznych, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło spotkanie. Podkreślił na co należy zwracać uwagę, decydując się na określony rodzaj ubezpieczenia.

Trzecim działaniem była debata szkolna, dyskusja z zaproszonym ekspertem, „Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza- Sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników”. Spotkanie poprowadził Pan Bartosz Kołdys doradca ds. klienta z trzynastoletnim doświadczeniem. Pan Bartosz zachwalał posiadanie konta bankowego i karty płatniczej. Wymieniał same zalety rachunków, bankowości elektronicznej i kart płatniczych. Uczniowie zawzięcie szukali wad wymienionych produktów bankowych i byli bardzo pesymistycznie nastawieni do tego, co mówi zaproszony gość. W ostatecznym starciu doszło do remisu, uczniowie dali się przekonać, że konto bankowe jak i karta płatnicza są sprzymierzeńcami roztropnych klientów.