Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

UCZENNICE ŁOMŻYŃSKIEJ „WETY” GOTOWAŁY Z KAROLEM OKRASĄ

13 czerwca 2022r. w Ziołowym Zakątku w Korycinach finaliści III edycji Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego „Gotuj z klasą” wzięli udział w warsztatach kulinarnych, które przeprowadził Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego, Mistrz Kuchni- Karol Okrasa. W warsztatach wzięły udział również uczennice łomżyńskiej „WETY” Natalia Dąbrowska i Julia Nizik.

ZIOŁOWY ZAKĄTEK , urokliwe i klimatyczne miejsce na Podlasiu, przywitał uczestników piękną roślinnością, zapachem lasu, a w Domu Przyrodnika profesjonalnie przygotowanymi stanowiskami pracy. Zobaczyliśmy tu charakterystyczne dla regionu zabudowy, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła.

Tematem przewodnim warsztatów były zioła , ale nie tradycyjne . Karol Okrasa z uczestnikami warsztatów zbierał je w lesie , na łące, przemierzając przez 1,5 godziny rozległe tereny Ziołowego Zakątka. Na tych czystych i pięknych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska. Podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych Podlaskiego Ogrodu Botanicznego uczestnicy słuchali o ziołach i ich zastosowaniu w lecznictwie i kuchni.

Po lekcji zielarstwa, Karol Okrasa inspirował i uczył, jak przygotować smaczne pesto, sałatkę z darów lasu i łąk, a także pysznego steka, i jak zawsze „łamał przepisy”.

Każdy zespół finalistów przygotował autorskie danie , które można było spróbować podczas wspólnego biesiadowania pod korycińską wiatą.

Wspólne gotowanie z Mistrzem Kuchni to nietuzinkowa lekcja smaku, zapachu i aranżacji dań.

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem właścicieli Ziołowego Zakątka Państwa Angielczyków za gościnność i poświęcony czas. Ziołowy Zakątek to urokliwe miejsce, do którego na pewno wrócimy.