Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Święto Konstytucji 3 maja - WETA

Święto Konstytucji 3 maja

Witaj dniu trzeciego Maja,

który wolność nam zwiastujesz,

pierzchła już ciemięzców zgraja,

Polsko dzisiaj tryumfujesz.

Witaj Maj, piękny Maj…

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Konstytucja przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej (nazwany później Wielkim) w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą w świecie nowoczesną konstytucją.

Obchody tradycji Konstytucji 3 maja były zakazane podczas rozbiorów Polski. Po odzyskaniu niepodległości po pierwszej wojnie światowej, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej święto Konstytucji 3 Maja było zakazane. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze w Warszawie zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów ze względu na odwoływanie się do tradycji niepodległości Polski oraz ich narodowo-katolicki charakter. Przeciwstawiano im i nagłaśniano propagandowo Święto Pracy. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości związane z rocznicą Konstytucji 3 maja, a wszelkie próby uczczenia święta kończyły się zazwyczaj zatrzymaniami i szykanami. W 1990 roku, po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności przez Polskę, powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 maja świętem narodowym. Źródło: https://www.gov.pl/

W tym roku szkolnym z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie odbędzie się szkolny apel upamiętniający Święto 3 Maja. Dlatego zachęcamy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do zapoznania się z prezentacją na temat obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”:

Link do prezentacji: https://www.youtube.com/watch?v=_EjUJZPd2tk