Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z POLICJĄ W „WECIE”

15 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie młodzieży uczącej się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Małgorzata Jórzak i starszy sierżant Marek Marchewka z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii przekazali młodzieży, jakie są konsekwencje wykroczeń młodzieży oraz jak bezpiecznie zachowywać się w sieci.

Nie można lekceważyć zjawisk przemocowych w internecie i należy im przeciwdziałać. Młodzi ludzie nie zawsze mają świadomość, że produkują hejterskie treści i hejtują dla żartu, nie wiedząc, że może to kogoś skrzywdzić. Do tego hejt w sieci może wydawać się „łatwiejszy” niż twarzą w twarz.

Poniżej kilka ważnych rad, jak zachowywać się w sieci:

  • Jeśli widzisz hejt, nie pozostawaj obojętny. Brak reakcji to ciche przyzwolenie.
  • Nie daj się sprowokować ani podejść emocjom. Jeśli chcesz odpisać, rób to spokojnie i rzeczowo. Nie odpowiadaj równie agresywnie, ale nazwij rzeczy po imieniu – napisz hejterowi, że uprawia hejt.
  • Jeśli ktoś Cię obraził, nie zostawaj z tym sam/sama. Porozmawiaj z kimś bliskim. Często pomocna bywa już sama rozmowa, świadomość tego, że ktoś być może doświadczył tego samego co Ty, albo trzyma Twoją stronę i Ci współczuje.
  • Jeśli jednak hejt Cię przerasta, zgłoś się do specjalistów. Pod numerem 116 111 uzyskasz profesjonalną pomoc. Zgłoś się do pedagoga szkolnego lub wychowawcy.
  • Nigdy nie upokarzaj innych i nie atakuj. Ta zasada dotyczy zarówno świata online, jak i offline. Nie krytykuj za wygląd, pochodzenie, rodzinę, religię, orientację, płeć. Traktuj innych z szacunkiem, tak jak Ty chciałbyś/chciałabyś, aby Ciebie traktowano. Trzymaj się faktów, nie swoich uprzedzeń.
  • Jeśli kusi Cię, żeby napisać nienawistny komentarz, odłóż urządzenie. Ochłoń, nie pisz w złości. Zastanów się nad swoją prawdziwą motywacją do napisania takiego komentarza. Czy jeśli spotkałbyś/spotkałabyś tę osobę twarzą w twarz, również zdobyłabyś/zdobyłbyś się na taki komentarz, jak w sieci?
  • Zdarzyło Ci się wylać na kogoś hejt? Skasuj swój komentarz i najlepiej też po prostu przeproś.
  • Pamiętaj też, że nie jesteś anonimowy/anonimowa w sieci. A hejtowanie może być karane jako przestępstwo.

Organizatorem spotkania była Magdalena Budziszewska – pedagog szkolny