Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

,,PRODUKUJ TAK, ABYŚ SAM CHCIAŁ TO ZJEŚĆ – PRAKTYCZNE ASPEKTY PRODUKCJI EKOLOGICZNEJ I JEJ WPŁYWU NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA”

Uczniowie klas II h, IV dp i IV h Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, pod opieką pani Ewy Czerskie, pani Joanny Podsiadło oraz pani Aleksandry Dzbeńskiej, wzięli udział w konferencji pt. ,,Produkuj tak, abyś sam chciał to zjeść – praktyczne aspekty produkcji ekologicznej i jej wpływu na ochronę środowiska” zorganizowanej przez Międzynarodową Akademię Nauk Stosowanych w Łomży oraz Podlaską Izbę Rolniczą.

W wydarzeniu uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytutu Ochrony Roślin w Białymstoku czy Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Olsztynie.

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka z Instytutu Ochrony Roślin w Białymstoku mówiła o allelopatii, czyli wpływie substancji chemicznych (szkodliwy bądź korzystny) wydzielanych przez rośliny danego gatunku lub pochodzących z rozkładu tych roślin.

Pan dr inż. Mariusz Brzeziński z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Olsztynie tłumaczył, czym różnią się od siebie obornik, gnojowica i gnojówka. Podkreślał też, że najbardziej wartościowy dla roślin jest nawóz naturalny złożony z ptasich odchodów.

Z kolei hab. inż. Elżbieta Wołejko z Politechniki Białostockiej przypomniała, że fosfor i potas odpowiadają za dobry system korzeniowy rośliny. Poruszyła ona także zagadnienie, jakim są “inteligentne” nawozy: Podkreśliła również, że odpady ściekowe mogą być wykorzystywane w celach rolniczych.

Wykłady zakończyły się pokazem drona do biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w uprawie kukurydzy oraz preparatów roślinnych do ekologicznego zwalczania patogenów.