W dniach 21-23 lutego 2025 r. odbyło się spotkanie nauczycieli języka niemieckiego z Polski
i Litwy. Program spotkania obejmował szkolenia, zwiedzanie Łomży i skansenu w Nowogrodzie oraz wizyty w łomżyńskich szkołach.
Wydarzenie to było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie nauczania języka niemieckiego jako języka obcego, a także do poznania systemów edukacji w obu krajach. Uczestnicy zapoznali się z tajnikami polskiego i litewskiego systemu edukacji, działalnością stowarzyszeń nauczycieli języka niemieckiego oraz pomysłami na motywowanie uczniów do nauki języków obcych. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, CEN Łomża, Zespołem Szkół Ekonomicznych w Łomży oraz Zespołem Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
W dniu 22 lutego 2025r. pani Dyrektor Bogumiła Olbryś gościła w naszej szkole litewsko – polską delegację nauczycieli. Goście obejrzeli ogródek dydaktyczny z altanką, w której odbywają się „zielone lekcje”, nowoczesną pracownię gastronomiczną, Centrum Diagnostyczno – Weterynaryjne, w którym lekarz weterynarii pan Piotr Mieczkowski zaprezentował piękne i nowocześnie wyposażone pomieszczenia, a uczennica klasy 2F Gabriela Góralczyk omówiła czynności wykonywane w zakresie pielęgnacji psów. Goście wypowiadali się z podziwem i zachwytem o wyglądzie, wyposażeniu placówki (sale weterynaryjne, pracownie technika przemysłu mody, architektury krajobrazu, agrobiznesu, biblioteka, oranżeria, pracownie przedmiotów ogólnokształcących) oraz wspaniałym zarządzaniem tak wyjątkową szkołą. Zadawali z zaciekawieniem pytania, robili zdjęcia dla siebie i kolegów ze swoich macierzystych szkół.
W ramach szkolenia pani Sylwia Makowska omówiła po niemiecku aspekty kształcenia zawodowego
w Polsce oraz metody nauczania języków obcych, w tym języków obcych zawodowych. Nad organizacją spotkania i tłumaczeniami czuwały panie: Iwona Czaplicka, Diana Wojciechewicz, Joanna Włostowska i Sylwia Makowska.
Wymiana doświadczeń i wspólne działania przyczynią się z pewnością do podniesienia jakości nauczania oraz budowania trwałych relacji między nauczycielami i placówkami edukacyjnymi.