Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Jak przyrządzić potrawy z dziczyzny?

Dziczyzna to mięso wymagające, które charakteryzuje się szlachetnym smakiem, dlatego też warto ją przyrządzić zgodnie z prawidłami sztuki kulinarnej – zachowując soczysty charakter mięsa oraz zapewniając zniewalający zapach dania. Taką okazję miała młodzież z "Wety", która pod okiem Pauliny Makarskiej – szefa kuchni, finalistki IV edycji programu Hells Kitchen – uczestniczyła w warsztatach kulinarnych zatytułowanych „Przygotowanie potraw z dziczyzny”.

Pomysłodawcami tego projektu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – Iwona Krzyżanowska – z-ca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowickiego w Łomży – Rafał Chodorowski oraz Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży - Dyrektor Bogumiła Olbryś oraz nauczycielki przedmiotów zawodowych Marta Jackowska i Marta Jankowska.

Sporządzaniu potraw z dziczyzny przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich w Mątwicy Jabłonce Kościelnej - „Jabłoneczka” , Jankowa – „Jankowianki”, Przybyszyna, Radziłowa oraz Urszulę Sokólską – przedstawicielkę Zarządu Okręgowego w Łomży PZŁ i młodzież, kształcącą się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych, która z takim mięsem zetknęła się po raz pierwszy w trakcie nauki, towarzyszyły lokalne przyśpiewki.

Przygotowane wspólnie potrawy degustowali specjaliści w tej dziedzinie: Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża - Dariusz Godlewski, Łowczy Okręgowy z Białegostoku - Dariusz Krasowski, Łowczy Okręgowy z Suwałk – Wojciech Zaniewski, Łowczy Krajowy- Paweł Lisiak, a także Michał Zaleski – Koordynator ds. edukacji w szkole PZŁ, Ryszard Deniziak – myśliwy, członek komisji strzeleckiej i Dyrektor Hotelu Gromada Wojciech Taraszkiewicz.