Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Wycieczki edukacyjne w ramach projektu „Razem dla Edukacji”

Zabytki łomżyńskie, Muzeum Przyrody w Drozdowie i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie to miejsca, które odwiedzili litewscy uczniowie i nauczyciele, goszczący w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży w dniach 22 – 25 października 2018 r. Choć pogoda wyjątkowo nie dopisała, nie popsuła nastrojów gości.

Centrum Łomży młodzież miała okazję oglądać w strugach jesiennego deszczu. Jednak ciekawe historie opowiadane przez przewodnika PTTK pana Michała Kaczyńskiego i panią Beatę Gromek – Wysmułek – nauczycielkę historii wyjątkowo zainteresowały uczniów. Wśród punktów wycieczki po Łomży znalazły się obowiązkowo ulica Dworna, Katedra łomżyńska wraz z jej wojenną historią, Stary Rynek i klasztor ojców Kapucynów.

24.10.2018 r. młodzież odwiedziła Muzeum Przyrody w Drozdowie, by poznać historię rodziny Lutosławskich oraz sekrety przyrody nadnarwiańskiej. Największym zainteresowaniem cieszyły się okazy zwierząt żyjących nad Narwią oraz egzotyczne ryby prezentujące się dumnie w akwariach.

Następnie opiekunowie litewskiej grupy pani Magdalena Budziszewska i pan Daniel Dzierżyk zaproponowali kierunek - Nowogród. W skansenie kurpiowskim uczniowie z zaciekawieniem pytali o zwyczaje życia Kurpiów, czym się żywili i jak spędzali czas wolny. Nie zabrakło oczywiście pamiątkowego zdjęcia na Wzgórzu św. Rocha.

Pełni wrażeń uczniowie i ich opiekunowie ruszyli w drogę powrotną do „Wety”.

Wycieczki edukacyjne odbyły się w ramach projektu „Razem dla edukacji”, który został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska" dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Rodzina Polonijna”.