Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Światowy Dzień Czekolady w Domku Pastora

12 kwietnia 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży pod opieką pani Eweliny Karpińskiej – Siwek i pani Elżbiety Jaroty przygotowali i przedstawili młodzieży łomżyńskich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych okolicznościowy program edukacyjny, poświęcony uwielbianemu przez większość społeczeństwa przysmakowi o wielkiej sile przyciągania. Rzeczywiście słowo „czekolada” - jest w stanie wywołać zainteresowanie u każdego z nas na wzór dobrego filmu lub meczu, o czym świadczy liczna [około 100 osób] obecność młodzieży w Domku Pastora.

Prelekcja: „Rys historyczny i wartość odżywcza czekolady”, filmy: „Jak powstaje czekolada”, „Ciekawostki o czekoladzie”, quiz oraz degustacja gorącej czekolady i innych smakołyków – to punkty programu, które zachęciły uczestników spotkania do bezpośredniego zaangażowania się w przebieg imprezy.

Za co kochamy czekoladę?

Za słodycz oraz za to, że tak rozkosznie rozpływa się w ustach, za zapach, który sprawia, że nie sposób jej się oprzeć i za pociechę, którą niesie w chwilach smutku. I jeszcze za to, że rozgrzewa nas w chłodne, zimowe wieczory. Takich odpowiedzi udzielali zapytani młodzi uczestnicy spotkania.

Co sprawia, że nasz organizm reaguje na nią tak silnym pożądaniem?

Odpowiedzią na to pytanie jest jej dobroczynne oddziaływanie na organizm człowieka. Przede wszystkim dodaje nam energii, zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia koncentrację, zwiększa przepływ krwi w mózgu, co wpływa pozytywnie na pamięć, poprawia pracę serca, zapobiega groźnym chorobom, odmładza ….

Tu również młodzież wykazała się znajomością tematu podczas quizu – trafne odpowiedzi zostały nagrodzone przez organizatorów tabliczkami czekolady rozmaitych smaków.

Ważnym akcentem wspólnego świętowania była degustacja gorącej czekolady i ciast czekoladowych, sporządzonych według własnych receptur przez uczniów kierunku: technik żywienia i usług gastronomicznych.

Walory smakowo - zapachowe słodkich deserów, towarzysząca muzyka i taniec pozostaną w pamięci uczestników spotkania jako obraz dobrze i pożytecznie spędzonego czasu.

Dziękujemy członkom Koła Gastronomicznego przy ZSWiO Nr 7 w Łomży oraz młodzieży szkół katolickich, Gimnazjum nr 8 i nr 9 w Łomży za wspólne świętowanie Dnia Czekolady.