Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Storczykowy zawrót głowy na kółku florystycznym

Nowoczesne metody uprawy gleb to tylko jeden z tematów seminarium w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w którym uczestniczyła pod koniec marca pani Ewa Czerska – nauczycielka przedmiotów zawodowych na kierunku technik architektury krajobrazu. Zaraz po powrocie ze szkolenia pani profesor przekazała zdobytą wiedzę swoim uczniom w czasie zajęć pozalekcyjnych kółka florystycznego.

Na zajęciach kółka florystycznego pani Ewa Czerska podzieliła się z uczniami wrażeniami i wiadomościami zdobytymi na seminarium. Oprócz ciekawych wykładów, jednym z punktów programu było zwiedzanie największego w Polsce i trzeciego w Europie przedsiębiorstwa ogrodniczego, prowadzącego uprawę storczyków na powierzchni 10 hektaró pod szkłem. W rodzinnej firmie państwa Ptaszków oprócz storczyków uprawiane są róże i anturium.

Cykl produkcji jednej orchidei wynosi ponad 11 miesięcy, wówczas roślina przechodzi przez szereg faz klimatycznych, różniących się wilgotnością, temperaturą i intensywnością nawodnienia. Wszystko po to, aby możliwie wiernie oddać subtropikalny klimat, z którego wywodzi się orchidea. Dorosłe rośliny sortują roboty, które za pomocą kamer, rozpoznają stadium rozwinięcia pąków, ich ilość, wielkość oraz wysokość rośliny.

Storczyk nie powinien stać zbyt długo (powyżej 2 - 3 godzin) w wodzie. Korzenie storczyka, które będą długo stały zanurzone w wodzie, zgniją. Ze względu na naturę storczyka, budowa jego korzeni różni się od innych roślin doniczkowych. W naturze storczyk jest podlewany deszczem, dlatego odbywa się to w pewnego rodzaju cyklach: nawadnianie podczas deszczu, magazynowanie wody w korzeniach i powolne oddawanie wody do pozostałej części rośliny, następnie przesuszenie korzeni. Trochę inaczej dbamy o storczyki w naszych domach, dlatego tak ważne jest, by nie pozostawiać kwiatów na długo w wodzie.

W czasie zajęć kółka florystycznego uczniowie dowiedzieli się, jak pielęgnować storczyki. Oglądali rośliny, aby określić ich stan. Pani Czerska przekazała istotną wiadomość w pielęgnacji storczyków: „W momencie, kiedy zauważamy, że korzenie, w przezroczystej osłonce, zmieniają kolor na szary, należy roślinę zanurzyć w wodzie na 0,5 godziny i po upływie tego czasu, wylać nadmiar wody. Producenci radzą, że lepiej jest dać nawozu za mało, niż za dużo.”