Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

"Weta" w Akademii Inspiracji Kulinarnych Makro w Warszawie

14 grudnia 20018r. 18-osobowa grupa młodzieży z klasy III c, II b oraz II d wraz z opiekunami panią Katarzyną Chojnowska i panem Przemysławem Ciuchnickim wzięła udział w spotkaniu edukacyjnym dla uczniów szkół gastronomicznych zorganizowanym w ramach programu Szef dla Młodych Talentów.

Szef dla Młodych Talentów to projekt Makro Cash and Carry Polska , który wspiera młodych adeptów sztuki kulinarnej w pierwszych krokach ich kariery zawodowej. Jego celem jest integrowanie szkół gastronomicznych z sektorem HoReCa oraz tworzenie młodym kucharzom możliwości nauki od najlepszych szefów kuchni poprzez Miksery Kulinarne, staże oraz materiały edukacyjne.

Tematem przewodnim grudniowego wydarzenia był drób na talerzu oraz filozofia Zero Waste i Trendy.

Ponad dwugodzinny pokaz kulinarny poprowadził Paweł Serafin- szef kuchni pokazowej hali MAKRO nr 1 w Warszawie. Zaprezentował on rosół z kurczaka kukurydzianego, a także pierś z kurczaka zagrodowego w towarzystwie warzyw korzeniowych oraz pierś z kaczki w sosie własnym.

Na wszystkich uczestników spotkania czekał obiad,a także prelekcja na temat drobiu hodowlanego, poprowadzona przez przedstawicieli firmy Drosed. Hodowla, sposób żywienie i walory kulinarne kurczaka zagrodowego i kukurydzianego oraz innych gatunków drobiu- indyka, kaczki i perliczki, na pewno zachęciły uczestników spotkania, do wykorzystywania w swojej kuchni na co dzień sprawdzonego i najlepszej jakości surowca drobiowego.

Spotkanie z kucharzem Michałem Molendą - szefem, który tajniki wiedzy kulinarnej zgłębiał u Gordona Ramseya w Hellʼs Kitchen London, zakończyło grudniowy Mikser Kulinarny.

Szef Michał Molenda opowiadał o filozofii ZERO WASTE i stosowaniu jej zasad podczas przygotowywania posiłków. Pracujmy tak, aby ograniczyć odpady poprodukcyjne do minimum. Wykorzystujmy wszystko, co możemy do przygotowywania posiłków i nie obciążajmy środowiska naturalnego odpadami - zachęcał młodych kucharzy. Inspiracjom kulinarnym z nowymi trendami kulinarnymi 2019 roku nie było końca.

Po Mikserze Kulinarnym wszyscy uczestnicy rozwiązali test sprawdzający wiedzę. Dwie osoby, które zdobędą najwyższy wynik, czeka specjalna nagroda - tygodniowy staż pod czujnym okiem najlepszych szefów kuchni w Polsce.

Liczymy, że kolejne edycje będą równie interesujące i przyciągną do Akademii Inspiracji Kulinarnych Makro w Warszawie kolejne grupy młodych pasjonatów gotowania.