Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

"WETA" przyjęła wyzwanie ogólnopolskiej akcji charytatywnej #GaszynChallenge

ZSWiO Nr7 w Łomży włączył się do akcji charytatywnej #GaszynChallenge, aby pomóc dzieciom, które zmagają się z ciężkimi chorobami. Do wykonania zadania szkoła została nominowana przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.Podjęliśmy to wyzwanie, aby pomóc Franiowi Kępie, który cierpi na SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Śmiertelna choroba odbiera mu siły, a jego rodzice walczą o życie ich dziecka. - zaznacza Dyrektor Szkoły Pani Bogumiła Olbryś.

Wraz z diagnozą rozpoczęła się walka o życie naszego dziecka. SMA jest choroba śmiertelną. Franuś dostał lek, jedyny dostępny w Polsce… Spowalnia postęp choroby, ale jej nie zatrzymuje. Obiecaliśmy sobie, że zrobimy wszystko, by dać Franiowi szansę na lepsze życie, na sprawność, na samodzielność. Taką szansą jest terapia genowa, która kosztuje prawie 10 milionów złotych. Jest dostępna tylko w USA. Preparat dostarcza kopię wadliwego genu, którego Franuś nie ma (i przez brak którego mięśnie umierają). Franek ma 7 miesięcy, a lek można podać tylko do drugiego roku życia. Im wcześniej zostanie on podany, tym większe szanse dla naszego dziecka. Nie mamy ani dnia do stracenia.

https://www.siepomaga.pl/franekwojownik

#GaszynChallenge to akcja charytatywna, która powstała w nawiązaniu do bijącej w Polsce rekordy popularności akcji #hot16challenge2. To kolejne internetowe wyzwanie, które ma na celu pomoc osobom potrzebującym. Zasady są proste: nominowani mężczyźni muszą wykonać 10 pompek, kobiety zaś przysiady. Następnie należy nagrać film, umieścić go na stronie internetowej szkoły i nominować innych, przypominając przy tym o zbiórce pieniędzy. Jeżeli nominowani wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacają minimum 10 zł. Nominowani mają 48 godzin na wykonanie zadania.