Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r.), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).

Niestety, w dalszym ciągu prawie ¼ polskiego społeczeństwa nadal nałogowo pali papierosy. W ostatnim czasie niepokojące jest palenie e-papierosów, zwłaszcza przez ludzi młodych, dla których e-papieros jest efektownym gadżetem. Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Uważa się niesłusznie, że e-papierosy są mniej szkodliwe , że zawierają tylko nikotynę i parę wodną i wreszcie, że pomagają rzucić palenie tradycyjnych papierosów. Tymczasem aerozol w e-papierosach poza nikotyną zawiera acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, aceton, karcinogenne nitrozaminy i inne substancje negatywnie wpływające na zdrowie ludzkie. Zawartość nikotyny w niektórych e-papierosach jest bardzo wysoka, co może powodować u nastolatków szybki

Rozwój uzależnienia.

Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją także udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko w ten dzień, ale na całe życie.

Przygotowano na podstawie materiału opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.