Zespół Szkół Weterynaryjnych
i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

NARODOWE CZYTANIE 2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

W sobotę 7 września 2019 roku młodzież naszej szkoły wraz z opiekunem panią Joanną Posiadło spotkała się z mieszkańcami Łomży, by razem odkrywać piękno i aktualność polskich nowel. Tomasz Bączek i Maria Wardak zmierzyli się z utworem Marii Konopnickiej pt. "Dym".

Podczas tegorocznej akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Już w poniedziałek 9 września 2019 r. zapraszamy społeczność naszej szkoły do wspólnego czytania nowel.